Mormon Kitabı Nedir?

Kitabın sözlerini okumak hayattaki amacımızı anlamamıza, önemli soruları cevaplamamıza ve İsa Mesih’e yaklaşmamıza yardımcı olabilir.

60 saniyede Mormon Kitabı. Hazır mısınız? Başla.

1:08

Mormon Kitabı İsa’nın takipçilerinin yazdığı kutsal yazıları içerir. Tanrı, Kutsal Kitap’ta Musa ve Nuh’la konuştuğu gibi, Amerika kıtasındaki insanlarla da konuşmuştur. Peygamber olarak adlandırılan bu adamlar Tanrı’nın sözünü kâğıda dökmüşlerdir. Onların yazıları en sonunda Mormon adındaki bir peygamber tarafından tek bir kitap halinde toplanmıştır.

Tanrı’nın halkı her zaman yaşayan peygamberler tarafından öğretilmiştir. Tıpkı bugün bizim yaşadığımız gibi, o zamanın kadınları ve erkekleri ayartmalarla mücadele etmişler, bilgeliği aramışlar ve İsa Mesih’in öğretilerini takip ettiklerinde daha mutlu hayatlara yönelmişlerdir. Kendimizi, onların ilham verici ruhsal kayıtlarında fark edebiliriz. Mormon Kitabı, Tanrı’nın bütün çocuklarını sevdiğinin ve onların hayatlarıyla ilgilendiğinin kanıtıdır. O, Kutsal Kitap’taki hakikatlere ve İsa Mesih’in Tanrısallığına ve öğretilerine bir şahit olarak hizmet eder.

Mormon Kitabı büyük sorulara cevaplar verir

Mormon Kitabı, bir noktada hepimizin sahip olduğu temel soruları anlamamıza yardımcı olabilir: 

  • Ölümden sonra hayat var mı?

  • Diğer tarafta bizi ne bekliyor? 

  • Hayatın amacı nedir? 

  • Mutluluğu ve huzuru şu an nasıl bulabilirim? 

  • Tanrı beni biliyor mu ve dualarımı duyuyor mu? 

  • Günahtan nasıl kaçınabilirim ve gerçekten tövbe etmeyi nasıl öğrenebilirim? 

Eğer isterseniz görevliler sizinle buluşabilir ve bu soruları cevaplayan metinleri müzakere edebilirler. Aynı zamanda, onlar size Mormon Kitabı’nın ücretsiz bir kopyasını da getireceklerdir.

Mormon Kitabı’nın Vaadi

Tanrı, Mormon Kitabı’nı açık bir yürek ve zihin ile okuduğumuz takdirde, her birimize onun Tanrısallığını ve gerçekliğini Kutsal Ruh’dan bir ilham aracılığıyla bildireceğini vaat eder. Yaklaşık 80.000 görevli, altı kıtada ve 107 dilde bu kitabı insanlara öğretiyor ve bu insanlar hâlihazırda bu vaadi test ediyorlar. Görevliler Mormon Kitabı’nı ücretsiz veriyorlar ama buna rağmen milyonlarca insan bunu en değerli varlıkları arasında görüyor. Dünyanın her yerinden erkekler ve kadınlar, mümkün olan her tabakadan insan, Mormon Kitabı’nın bu hayatta huzuru ve inancı ve gelecek hayatta da sonsuz kurtuluşu bulmaya yardım edebileceğini öğreniyorlar.

Bugün Mormon Kitabı’na nasıl sahibiz?

Joseph Smith 1823’te bir melek tarafından bu eski kayıtlara yönlendirildi ve Tanrı’nın gücüyle bunların çevirisini yaptı. Joseph Smith, kendisinden önce gelen eski peygamberler gibi Tanrı’nın bir elçisi olarak hizmet etti ve İsa Mesih’in Kefaretine ve Kurtarıcı’nın hayatlarımızı sonsuza dek değiştirme kudretine tanıklık etti.

Mormon Kitabı neden çok önemlidir?

Mormon Kitabı’nda kayıtlı olan ilkeler (İsa Mesih’e iman, tövbe, vaftiz, sevinç, kurtuluş) eski halkların hayatlarını değiştirdi. Günümüzde Mormon Kitabı, dünya genelindeki milyonlarca insanı İsa Mesih’e yaklaştırmak suretiyle etkiledi.

Mormon Kitabı benim hayatıma nasıl fayda sağlayabilir?

Kutsal yazılar, eski sözlerden ve hikâyelerden çok daha fazlasıdır. Karşılaştığımız problemlerle ilgili güncel mesajlardır. Mormon Kitabı’nı “bu gerçekten ne diyor?” diye kendinize sıklıkla sorarak okumaya başladığınızda, günümüz için güncel konularla ilgili pek çok mesaj bulacaksınız. Bu kitap, nihayetinde okuyanlarının hayatlarını iyileştirecek ve onları Tanrı'ya yaklaştıracak kararlar alma konusunda ilham vermek için yazılmıştır. Yazarlarının umudu, onların sözlerinin insanları İsa Mesih’e yönlendirmesi ve davranışlarını değiştirmesi; üzüntüyü, kararsızlığı ve korkuyu kaldırması; insanların hayattaki bakış açılarına bir amaç ve yön sunması ve insanlara Tanrı’nın hala “mucizeler Tanrısı” (Mormon 9:10) olduğunun kanıtını vermesiydi.

Mormon Kitabı’nın dünyadaki değeri, dağıtılan kopyalarının sayısı ya da kitabı okuduktan sonra İsa Mesih’i takip etmeyi seçen insanların toplam sayısındaki artışla ölçülebilir. Bununla beraber en önemli etkisi, belirgin bir şekilde kişiseldir. Mormon Kitabı soruları cevaplar, umut verir ve insanların birer birer ruhsal güçlerini pekiştirir.

Mormon Kitabı’nı okuyarak huzur bulun
Ücretsiz Bir Kopya İsteyin

Mormon Kitabı’nı okuduklarında hayatları değişen insanlar bunu günahkârken veya inançlıyken, umutsuz hissederken veya mutluyken buldular. Mormon Kitabı’ndaki anlamı bulmak için insanlar okumuş veya eğitimsiz, yalnız veya etrafları arkadaşlar ve aileyle çevrili, mali olarak başarılı veya ekonomik olarak zor durumda olabilirler. Bu kitaptan etkilenen insanların tek ortak özelliği ise, onun hakikatini bilmek ve anlamak için basit bir arzuyla onu almalarıdır.

Sık Sorulan Sorular

“Mormonlar” ya da daha saygılı bir şekilde söylenirse, İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi’nin üyeleri hakkında insanların pek çok sorusu vardır.